Aspecte privind aplicarea OUG91/2025 privind decontarea Concediilor Medicale in 2026

Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 91/2025 prevede ca incepand cu data de 01.02.2026 valoare concediilor medicale vor fi diminuate cu contravaloarea unei zile de concediu medical. A fost mare agitatie in piata relativ la legalitatea masurii, ordonanta a ajuns si pe la CCR dar ca deobicei, lucrurile au ramas precum s-a stabilit. In plus multi s-au intrebat, cum va fi reprezentata ziua neplatita in contextul unui stat de salarizare. Unii au optat ca ziua sa figureze ca zi fara plata. Declaratia D112, ignora ziua neplatita. Mai mult, au venit juristii si si-au spus parerea :
Citez de pe www. Juridice.ro : “Modul în care este înregistrată prima zi de concediu medical (chiar şi neplătită) are o importanță operațională semnificativă. Clasificarea incorectă a acesteia drept concediu fără plată (spre deosebire de concediu medical (neplătit)) poate distorsiona calculul perioadelor contributive, evidențele de asigurări sociale, dar și datele istorice relevante pentru contribuțiile și asigurările angajaților. După cum enunţam anterior, în opinia noastră, prima zi de concediu medical ar trebui să fie raportată în continuare drept concediu medical (neplătit), în concordanță cu natura sa juridică.” 
Drept urmare, nu am ignorat acest aspect si am pastrat ziua neplatita, atat in pontaj cat si in statul de plata ca zi CM. In Statul de Plata, in coloana “Detalii Calcul” va apare mesajul “CM Diminuat” pentru cazuri din aceasta spetza. Dealtfel exista o anumita logica in sensul ca Certificatul Medical trebuie reprezentat, asa cum a fost emis de medic, iar decontarea acestuia, ca valoare, este o treaba separata.
Modul de complectare in program a valorii de decontare este prezentat grafic mai jos :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In cazul in care Concediul Medical a fost diminuat cu 1 zi, acest lucru va fi marcat si in Statul de Salarii

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*